Bingöl Gençlik  ve Spor İl Müdürlüğümüz tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında kutlama programı düzenlendi. Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla başlayan program, Karşıyaka Fen Lisesi’nde devam etti. Etkinlikler kapsamında Tekvando, step, aerobik ve Jimnastik gösterisi yapıldı. Halk oyunlarının da oynandığı etkinlikler kapsamında, öğrencilerde şiir okudu.

Günün anlam ve önemi ile ilgili  konuşma yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili  Ali Rıza Akarca , “ Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tarih sahnesindeki yerini alması 19 Mayıs 1919 tarihidir.19 Mayıs sadece Türk Milli Kurtuluş hareketinin başlangıcı değil yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içinde yerini almasının adıdır. Türk Milletinin var olma mücadelesi açısından büyük önem taşıyan ve bugün 100. yıl dönümünü kutlayacağımız 19 Mayıs 1919 tarihi bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin temellerini oluşturmuştur.Güçlü ve modern bir Türkiye idealini yaşatarak geleceğe taşıyacak olanlar Cumhuriyetimizin emanetçisi gençlerimizdir.Unutmamalıyız ki ancak gençlerine güvenen ve gençlerini en iyi yetiştiren milletler gelecekte var olabilirler.Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”dedi.

Program şiir, kompozisyon, voleybol, masa tenisi ve futbol da dereceye girenlere protokol tarafından ödülleri verilmesiyle sona erdi.

Kutlamalara, Vali Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, 49. Komando Tugay Komutan Vekili  Topçu Albay Ali Olcay Küçüktepe, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, İl Emniyet Müdürü Metin Akay, Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.